چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۴۶
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
مرگ مردی که خود را آمیب خواند | چاپ |

شاهزاده فیلیپ‌ دوک ادینبورو، همسر ملکه انگلستان در 99سالگی درگذشت

 

 

چکیده خبر همین‌قدر بود، اما حواشی آن اندک‌اندک دامن فضای مجازی را گرفت. اوسی‌دی‌ها ocdیا همان مبتلایان به وسواس فکری حاضر بودند چندماه از زندگی خود را به او بدهند؛ نه اینکه عاشق چشم و ابروی او باشند، فقط می‌خواستند عدد سن و سال او به 100برسد و وسواس فکری آنها اندکی آرام بگیرد.

 

برخی هم مجری‌های بی‌بی‌سی را از دور خفت کرده بودند که چرا فقط لقب شاهزاده فیلیپ را پیش از نام او ذکر می‌کنند و باقی شاهزاده‌های دنیا را فقط با اسم کوچک‌شان صدا می‌زنند. دسته‌ دیگری هم که هیچ نسبتی با دایی‌جان ناپلئون ایرج پزشکزاد‌ نداشتند خیلی‌ نجواطور و در گوشی باز هم گفتند که «کار کار انگلیسی‌هاست». درحالی‌که او تنها مرد بریتانیا بود که فرزندانش نام خانوادگی او را به ارث نمی‌بردند و بنابراین جایگاه خاصی در سیاستگذاری‌های این کشور نداشت.

 

روزنامه‌ ایتالیایی رومزلا‌رپابلیکا هم به این واقعیت اشاره کرد که فیلیپ تنها مردی بود که به لحاظ قوانین سلطنتی انگلستان می‌توانست به ملکه بگوید شات آپ یا همان خفه‌شو.

 

بعد از ازدواج فیلیپ با الیزابت در سال 1947میلادی، برخی زمزمه‌ها حاکی از این بود که در کنار ملکه الیزابت فیلیپ هم پادشاه خوانده شود، اما اینطور نشد و به او لقب همسر ملکه و دوک ادینبورو اعطا شد؛ قوانین بریتانیا اجازه نمی‌دهد همسر ملکه‌ای که بر تخت است، پادشاه خوانده شود همانگونه که همسران پادشاهان بر تخت نیز فقط ملکه همراه خوانده می‌شوند.

 

فیلیپ از این موضوع شاکی شد و گفته بود من آمیبی(تک‌سلولی) بیش نیستم! تنها مرد بریتانیا هستم که اجازه ندارد نام‌خانوادگی‌اش را به فرزندانش بدهد. فیلیپ، روز ۱۰ ژوئن ۱۹۲۱ میلادی در جزیره کورفو یونان به دنیا آمد. پدر و مادرش شاهزاده اندرو یونان و شاه‌دخت آلیس بتنبرگ بودند. او که در دوران پهلوی 2 بار هم به ایران سفر کرده بود و از موقعیت سیاسی چندانی برخوردار نبود و بیشتر تکیه‌گاه عاطفی الیزابت به شمار می‌رفت.همشهری

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبر روزانه است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است