دوشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۶
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
نقش موثر بورس کالا در بازار داخلی و منطقه | چاپ |

کشوری که به دنبال آزادسازی اقتصادی، دستیابی به اقتصاد آزاد، به دست آوردن سهمی از بازار جهانی و برخوردار شدن از روابط و تجارت بین الملل است، نمی تواند از پتانسیل های بازاری مانند بازار سرمایه که در بخش های مختلف در حال فعالیت است، استفاده نکند.

در این راستا، بورس کالای ایران به عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه با توجه به جایگاه، موقعیت و نقش خود در اقتصاد ملی و مختصات محیط کسب و کار و روند توسعه و گسترش آن، به برنامه ریزی دقیق برای قرار گرفتن در مسیر پیشرفت نیازمند است و از این رو، بسترسازی لازم جهت بهره برداری مناسب از تحولات داخلی و بین المللی یکی از مهم ترین محورهای پیش روی آن است.

در این رابطه، بورس کالای ایران می تواند علاوه بر توسعه فعالیت های داخلی، در گسترده تر شدن ارتباط تجاری کشور در سطح بین المللی نیز نقش قابل توجهی داشته و مسئولیت یکی از شریان های اصلی جریان سرمایه های بین المللی به داخل مرزهای ایران را ایفا کند و از ظرفیت تبدیل شدن به مرجع قیمت گذاری در منطقه و نیز تسهیل تامین مالی بین المللی برخوردار باشد.

بررسی عملکرد این بورس در سال های اخیر نیز بیانگر روند رو به رشد فعالیت های آن در بُعد داخلی و بین المللی بوده و در این رابطه، یکی از کشورهایی که ظرفیت بالایی برای تعامل و همکاری با بورس کالای ایران را دارد، کشور عراق است.

حل نارسایی های اقتصادی در منطقه به کمک بورس کالای ایران

در همین ارتباط، رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق پیرامون ظرفیت های بورس کالای ایران در بازارهای داخلی و خارجی، گفت: بورس کالای ایران با توجه به مزیت های زیادی که دارد علاوه بر تاثیر گذاری در بازار داخلی، در منطقه هم می تواند تاثیرگذار باشد و بسیاری از نارسایی ها را جبران کند.

یحیی آل اسحاق به استفادهاز ظرفیت های بورس کالای ایران برای توسعه تجارت ایران و عراق اشاره کرد و با بیان اینکه سرعت رشد بورس کالای ایران از بدو تاسیس تاکنون قابل تقدیر بوده اما باید این سرعت با حمایت های لازم بیشتر شود،افزود: یکی از مشکلات موجود در اقتصاد ایران عدم شفافیت شرایط، قیمت و کیفیت کالا است که باعث سلب اعتماد خریداران و فروشندگان شده و آسیب های زیادی را به این بخش وارد می کند.

وی تاکید کرد:با وجود این شرایط یکی از راه های شفاف سازی قیمت و افزایش کیفیت محصولات، عرضه کالا در بورس ایران و عراق است که این اقدام بسیار خوبی بوده و مزیت های زیادی به دنبال دارد.

آل اسحاق ادامه داد: این در حالی است که با توجه به شرایط کشور عراق، هنوز بازار عراق در رابطه با بورس کالا ساماندهی لازم را پیدا نکرده است؛ بنابراین باید اقدامات مشترک و برنامه ریزی شده ای بین دو کشور صورت بگیرد تا بسترهای لازم برای عرضه محصول در بورس دو کشور فراهم شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق به نقش بورس کالا در بازار داخلی اشاره کرد و گفت: بورس کالا برای تنظیم بازار داخلی و ایجاد شفافیت نقش موثری دارد به طوری که هرچقدر بتوانیم محصولات مختلف فولادی، پتروشیمی، کشاورزی و سیمانی را به سمت بورس کالا ببریم، شفافیت، اعتماد، تعهد و تمامی ضوابط افزایش پیدا می کند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه آنلاین است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است