چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۸
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
نقش بانک سینا در تحقق شعار رونق تولید | چاپ |

در حالیکه پروژه های بزرگ کشور و شرکتهای دانش بنیان در تامین نقدینگی و ضمانتنامه های خود دچار مشکل هستند بانک سینا بعنوان یکی از بانکهای بزرگ کشور چه عملکردی در این خصوص دارد؟

 

 

نقش بانک‌ها در رونق تولید را میتوان در دو رویکرد بررسی و تجزیه و تحلیل کرد: یکی، در رویکرد های کلان و از جنبه منافع ملی که در قوانین مادر و سیاست‌های کلی نظام آمده است و دوم، رویکرد خرد و از جنبه منافع نظام بانکی و به‌طور مشخص منافع هر بانک. بانک‌ها زمانی در انجام وظیفه خود برای توسعه اقتصادی و تولید کارا و اثربخش خواهند بود که رویکرد دوم به‌طور کامل در مسیر رویکرد کلان کشور باشد. بر اساس برنامه چشم‌انداز ٢٠ ساله افق 1404، ایران باید به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری آسیای جنوب غربی و منطقه آسیای میانه، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای همسایه با رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی، ارتقای نسبی سطح درآمد سرانه و اشتغال کامل برسد. این چشم‌انداز مبنای تنظیم سیاست‌های کلی برنامه‌های پنج‌ساله بوده و افق جهت‌گیری کلی فعالیت‌های کشور را در ابعاد مختلف مشخص می‌کند. آنچه در ارتباط با این برنامه و نقش بانک‌ها در توسعه اقتصادی باید موردتوجه دقیق قرار گیرد به این شرح است:

استفاده از تولیدات داخلی، افزایش تولید و صادرات کالا و خدمات، تحقق رشد اقتصادی پیوسته، باثبات و پرشتاب متناسب با اهداف چشم‌انداز، ایجاد اشتغال مولد و کاهش نرخ بیکاری، فراهم نمودن زمینه‌های لازم برای تحقق رقابت‌پذیری کالاها و خدمات کشور در سطح بازارهای داخلی، تلاش برای دستیابی به اقتصاد متنوع و متکی بر منابع دانش و آگاهی، سرمایه انسانی و فن‌آوری نوین، پشتیبانی از کارآفرینی، نوآوری و استعدادهای فنی و پژوهشی، توسعه روستاها، هم‌افزایی و گسترش فعالیت‌های اقتصادی در زمینه‌هایی که دارای مزیت نسبی هستند، از جمله صنعت، معدن، تجارت، مخابرات، حمل‌ونقل و گردشگری، به‌ویژه صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و خدمات مهندسی پشتیبان آن.

با نام‌گذاری سال ۹۸ از طرف مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید، رویکردهای بانک های کشور با تغییراتی رو‌به‌‌رو شد و به سمت اعطای تسهیلات به بخش تولید و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و به تبع آن رونق تولید، سوق پیدا کرد و به دنبال آن برای افق چشم‌انداز ۱۴۰۰، برنامه‌هایی را تدوین کردند که حمایت از تولید نیز در آن وجود دارد.

در این گزارش به بررسی نقش بانک سینا در حمایت از تولید و ایده های تولیدی و حرکت و سیاستهای این بانک در جهت تحقق موارد ذکر شده که از بانکها بویژه بانکهای بزرگ کشور انتظار میرود پرداخته ایم:

بانک سینا همواره به هدف گذاری تعیین شده در قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی و ضرورت حضور بانک ها در کنار صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت تسهیل این امر اهمیت داده و همواره اعتقاد داشته حمایت از ایده ها و طرح های ریسک پذیر و نوآورانه، به فعلیت درآمدن استعدادهای بالقوه و تبدیل ایده به نمونه اولیه و رسیدن به مرحله تولید انبوه قطعاً نیازمند تامین مالی و حمایت های بانکی است.

یکی از موضوعات مهم برای شرکت‌های دانش بنیان وثیقه و پشتوانه‌ی مالی است و بانک سینا طبق تفاهم نامه با صندوق نوآوری و شکوفایی، انواع تسهیلات ریالی را در قالب عقود مبادله ای و مشارکتی به شرکت ها و موسسات دانش بنیان که از سوی این صندوق معرفی می شوند، اعطا می نماید.

همچنین بانک سینا در ارائه خدمات به مناطق کمتر توسعه یافته و امضاء تفاهم نامه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری پیشگام بوده و این بانک تاکنون نسبت به اعطای تسهیلات به طرح های صنعتی و تولیدی با توجیه اقتصادی در سراسر کشور تا سقف 2 میلیارد تومان با نرخ هشت درصد اقدام کرده است.

مدیریت بانک سینا همواره معتقد بوده ورود و فعالیت بانک در این حوزه و حمایت از تولید و صنعت کشور علاو ه بر حفظ و ارتقا جایگاه و کسب اعتبار برای این بانک در عرصه بانکی برکاتی نیز برای کشور بدنبال خواهد داشت.

بانک سینا با حمایت و پشتیبانی از تولید داخلی، تامین مالی پروژه ها و طرح های مولد و اشتغالزا به سودهای زیاد بانکی دل نبسته و با سودهای هر چند اندک ولی پاک و مطهر البته پر برکت تر در مسیر حمایت از طرح های دانش بنیان با مدیریت ریسک منابع بانکی قدم گذاشته است.

محمد رضا پیشرو مدیر عامل بانک سینا با اشاره به نام گذاری امسال به نام رونق تولید گفت: امیدواریم با استفاده از ظرفیت و توان بانک و با تیم فعال مدیریتی صندوق نوآوری و شکوفایی روزهای درخشانی را در راستای حمایت از تولید داخلی و طرح های دانش بنیان شاهد باشیم.

وی افزود:بانک سینا به عنوان بانکی پیشرو با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط داشته است و با افتتاح باجه بانک سینا در دو سال گذشته در محل صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست جمهوری زمینه ی مناسبی برای ارائه خدمات بیشتر در اسرع وقت به شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان کرده است. وی گفت: این بانک در دو سال اخیر در صدور انواع ضمانت نامه‌ها، نگهداری حساب‌ها و تامین مالی شرکت‌ها نقش مهمی را ایفا کرده است.

پیشرو ضمن اشاره به همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با 5 بانک کشور گفت: تاکنون حدود دو هزار میلیارد ریال اعتبار از سوی این بانک ها به شرکت ها و طرح های دانش بنیان پرداخت شده که در این بین بانک سینا با پرداخت بیش از 297 میلیارد ریال تسهیلات حمایتی به طرح های دانش بنیان در کشور با کسب رتبه نخست به عنوان بانک پیشرو بوده است.

گفتنی است: بانک سینا اولین عاملیت این صندوق را دریافت کرده، ضمن آنکه امکان اعطای تسهیلات و فعالیت های مالی را با سرعت بیشتر فراهم کرده است.

همچنین این گزارش حاکیست: طی چند سال گذشته شاهد تعطیلی بسیاری از کارخانه ها و شرکت‌های تولیدی بخاطر نبود نقدینگی بوده‌ایم که تبعات اجتماعی آن از بیکاری کارگران گرفته تا کاهش سرانه تولید ناخالص ملی، بر کسی پوشیده نیست. وظیفه حمایت از بنگاه‌های تولیدی بر دوش سازمان‌های بسیاری از جمله بانک‌ها است.

همان‌گونه که عملکرد سال‌جاری بانک سینا حکایت از گسترده شدن چتر حمایتی این بانک بر سر تولید کننده دارد، این بانک با هدف افزایش توان صادراتی تولید کنندگان، حمایت از طرح‌های تولیدی به ویژه طرح‌های دارای بازار صادراتی را در اولویت تامین مالی خود قرار داده است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبر روزانه است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است