چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۹
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
بانک سینا پیشرو در اجرای مفاد تفاهم نامه با معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری | چاپ |

به گزارش پایگاه خبری روزنامه آنلاین یک چهارم جمعیت کشور در روستاها ساکن است اما کمتر از ۱۰ درصد وام های اختصاص یافته مربوط به این جامعه بزرگ است. این در حالی است که ۷۰ درصد افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی نیز روستایی هستند

 

گزارش روزنامه آنلاین حاکیست؛ آنچه موجب نگرانی شدید مسئولین شده مهاجرت بی‌رویه روستاییان به ویژه ساکنان مناطق مرزی به شهرها و  مشکلات فراوان حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ است. براساس قانون مصوب شهریور ماه سال ۹۶ دولت مکلف شد ۱۲ هزار میلیارد تومان از محل منابع خود صرف طرح های اشتغالزایی در روستاها کند که با گذشت یک سال از این قانون تاکنون تنها ۱۷۰۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.

 

این گزارش حاکیست براساس گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی حدود 35.6 درصد از حجم مطالبات بانک ها مربوط به وام های ۱۰ تا یکصد میلیارد تومانی است. آنچه مشخص است این وامها مربوط به دانه درشتان و افراد سفارش شده ای است که به راحتی از اعتبارات بانک ها استفاده می‌کنند و در نهایت حاضر به بازگرداندن این مطالبات نیز نمی شوند این موضوع در حالی اتفاق افتاده که اخذ وامهای ۳ تا ۱۵ میلیون تومانی در کشور آنچنان سخت و دشوار است که وام گیرندگان آن که معمولاً از اقشار کم درآمد و یا روستایی هستند از دریافت وام پشیمان می‌شوند.

در این میان و علی‌رغم برخی کم کاری های بانک های دولتی و خصوصی، بانک سینا از سال ۹۴ اعطای تسهیلات به طرح‌های اشتغالزایی روستایی را با همکاری معاونت توسعه روستایی مناطق محروم ریاست جمهوری و بنیاد علوی آغاز کرده نقش تاثیرگذاری در خصوص حمایت از اشتغالزایی روستاییان داشته است. گزارش پایگاه خبری روزنامه‌آنلاین می افزاید: تا ۱۵ مرداد امسال ۲۱۴۴ طرح به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات و اشتغال زایی ۲۱ هزار و ۴۰۰ نفر در این بانک مصوب شده که از این تعداد ۱۶۰۵ مورد به مبلغ ۷ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است.

براساس گزارش روابط عمومی بانک سینا تا کنون به ۱۴۸۰ طرح با امکان اشتغال زایی ۱۴ هزار نفر به مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده و حدود ۸۰۰ طرح از کل طرح های معرفی شده به مبلغ ۲۴۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده و برای ۶۷۰۰ نفر شغل ایجاد کرده است .

شایان ذکر است: بر اساس گزارش بانک مرکزی، نسبت کفایت سرمایه در بانک سینا حدود ۱۲ درصد است که  این نسبت در بانکهای دولتی که میزان دخالت های دولتی و وام های سفارشی بیشتر است کمتر از ۸ درصد است.

همچنین نسبت تسهیلات به سپرده گذاری در بانک سینا در سال ۹۴ حدود ۶۸ درصد و حتی کمتر از استانداردهای جهانی است که نشان از عملکرد مناسب این بانک دارد و کمتر به دنبال پرداخت وام های سفارشی بوده و بیشتر به فکر ارائه خدمات در جهت عمل به تعهدات اجتماعی و اشتغال زایی روستایی بوده‌است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به خبر روزانه است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است