پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۲
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
آگهی
بیانیه وزارت امور خارجه؛ ادامه بازداشت استاد ایرانی | چاپ |

وزارت امور خارجه ایران از ابتدای بازداشت وی موضوع احقاق حقوق کنسولی ، تسهیل شرایط بازداشت و فراهم کردن زمینه آزادی فوری نامبرده را در اولویت دارد.

 

وزارت امور خارجه ایران  در بیانیه ای با یادآوری مسئولیت دولت آمریکا درباره رعایت همه حقوق و تضمین سلامتی دکتر سید مجتبی عطاردی ، تأکید دارد، اقدمات لازم برای آزادی فوری و بازگشت وی به آغوش خانواده و ملت بزرگ ایران با جدیت مد نظر قرار گیرد.

به گزارش روزنامه آنلاین، در بیانیه وزارت امورخارجه آمده است: یکسال از بازداشت دکتر سید مجتبی عطاردی از اساتید شناخته شده بین المللی دانشگاه صنعتی شریف به اتهامات واهی ازجانب پلیس و مقامات وزارت دادگستری آمریکا گذشت ، در حالی که خانواده و فرزندان وی و نیز جامعه علمی ایران همچنان چشم به راه  آزادی فوری  و بازگشت وی به وطن هستند.

وزارت امور خارجه   ایران از ابتدای بازداشت وی موضوع احقاق حقوق کنسولی ، تسهیل شرایط بازداشت و فراهم کردن زمینه آزادی فوری نامبرده را در اولویت کار خود قرار داد و تاکنون تلاش های متعدد و مستمری در این باره کرده است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با یادآوری مسئولیت دولت آمریکا درباره رعایت همه حقوق و تضمین سلامتی نامبرده ، تأکید دارد با توجه به شخصیت علمی و بین المللی ، وضع جسمانی و نیز بیگناهی نامبرده ، اقدمات لازم را برای آزادی فوری و بازگشت وی به آغوش خانواده و ملت بزرگ ایران با جدیت مد نظر قرار دهد.

 

دکتر سید مجتبی عطاردی متولد تهران سال 1336 یکی از اساتید برجسته دانشگاه صنعتی شریف که  اکنون عضو هیئت علمی دانشکده برق و دانشیار دانشکده برق آن دانشگاه می باشند. دکتر عطاردی  با سابقه‌ی 15 سال فعالیت علمی و تحقیقاتی برجسته در حوزه‌ی الکترونیک، دانشجویان متعددی در دوره‌های دکترا و فوق لیسانس تربیت  کرده است  و دانشجویان ایشان  اکنون در داخل و خارج کشور از  افراد برجسته‌ی علمی هستند.

زمینه‌ی فعالیت ایشان در حوزه‌ی کارهای غیر نظامی و عمدتاً بر روی طراحی تراشه های کارت هوشمند و گیرنده ی‌ تلویزیون دیجیتال است .

وی تحصیلات خود را در مقطع لیسانس رشته مهندسی برق و  الکترونیک از دانشگاه صنعتی امیر کبیر سال 64 اخذ  کرد و برای  ادامه تحصیلات به آمریکا سفر کرد و چندین سال همراه خانواده خود در آن کشور اقامت داشته است که در این دوران، تحصیلات خود را در  مقطع  فوق لیسانس در رشته مهندسی برق از دانشگاه کالیفرنیا سال 1367 به پایان رسانده و سال 1372 موفق به دریافت  مدرک دکترا در رشته مهندسی برق و الکتروفیزیک (گرایش مدارهای مجتمع و میکرو  الکترونیک) از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی شد.

گفتنی است که این استاد فرهیخته دارای افتخارات بسیاری در حوزه علمی به شرح زیر است.

ثبت یک اختراع در آمریکا در زمینه طراحی مدارات مجتمع

  • ثبت 5 اختراع داخلی

  • برگزیده جشنواره خوارزمی در پژوهش های توسعه ای در سال 1389

  • کسب جایزه دانشجوی برجسته دوره دکترا از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی

  • دانشجوی ممتاز دوره لیسانس دانشگاه صنعتی امیرکبیر (رتبه اول در سه دوره متوالی)

از دیگر فعالیتهای ایشان در حوزه انتشارات، تألیف کتاب طراحی مدارهای مجتمع آنالوگ CMOSچاپ شده در سال 1379، نشر لاچین می باشد و حتی دارای بیش از 70 مقاله تخصصی،عملی چاپ شده در کنفرانس ها و مجلات تخصصی امریکایی و بین المللی در زمینه میکروالکترونیک، مدارات مجتمع و فن آوری اطلاعات می باشد.

فعالیت های تحقیقاتی  دکتر عطاردی در دوران تحصیل در آمریکا :

  • حدود 4 سال همکاری تمام وقت با شرکت آمریکایی Linear Technologyبه عنوان مهندس طراح و مدیر پروژه طراحی و ساخت که حاصل آن طراحی و ساخت دو مدار مجتمع ICدر زمینه فناوری اطلاعات و مخابرات بود که هم اکنون در بازار جهانی وجود دارد (سالهای 72 تا 75)

  • محقق طراحی مدارات مجتمع نیمه هادی با فرکانس های بالا در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (سالهای 69 تا 72)

  • مدیر آزمایگشاه الکترونیک در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (68 تا 72)

  • محقق در دانشگاه کالیفرنیا در ارتباط با مبدل های مجتمع ADC و مدل کردن قطعات نیمه هادی ( سالهای 66 تا 68)

بازداشت در آمریکا

پلیس  آمریکا دکتر عطاردی را  در 16 آذر ماه در بدو ورود به آمریکا با ادعای واهی خرید و انتقال برخی وسایل آزمایشگاهی بازداشت  کرد و با وجود سکته مغزی آنی وی را  به زندان لس‌ آنجلس منتقل کرد. به گفته عطاردی پلیس آمریکا  تابستان پارسال  نیز وی را  در فرودگاه  مورد سوال قرار داده  بود.

این اقدام  دولت آمریکا هم جهت با سیاست ضد انسانی ترور دانشمندان ایرانی بوده و بیانگر ماهیت فریبکارانه ادعاهای واشنگتن نسبت به ملت ایران است و همان طور  که بارها تاکید شده است متاسفانه بازداشت و تله گذاری برای هموطنان ما در آمریکا یا برخی کشورهای غربی بنا به خواست آمریکا بوده و به رویه سازمان های امنیتی این کشور تبدیل شده است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه آنلاین است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است